mardi 27 mars 2012

Εξαιρετικά σήμερα και λίγα για ποδόσφαιρο...

Υποκλίθηκε ο ηρωικός ΑΠΟΕΛ στη «βασίλισσα» Ρεάλ

Οι Μαδριλένοι νίκησαν 3-0 στη Λευκωσία με γκολ των Μπενζεμά (2) και Κακά

Το όνειρο του ΑΠΟΕΛ κράτησε 74 λεπτά, από εκεί και πέρα όμως η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε ξανά το «στέμμα» της και πήρε τη νίκη επί της κυπριακής ομάδας με 3-0 στο «ΓΣΠ» στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό αγώνα για το Τσάμπιονς Λιγκ. Προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά πήρε και η Τσέλσι που νίκησε στη Λισαβόνα 1-0 την Μπενφίκα.

ΑΠΟΕΛ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-3

Με δύο γκολ των Μπενζεμά (74', 90') και ένα του Κακά (82') η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 3-0 τον ΑΠΟΕΛ στη Λευκωσία, στον πρώτο προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Οι «μερένχες» δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα στο α' ημίχρονο αλλά βρήκαν τις λύσεις στο β' απέναντι σε έναν ηρωικό ΑΠΟΕΛ που λύγισε στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης μπροστά στην τεράστια ποιότητα των παικτών της Ρεάλ Μαδρίτης. Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους οπαδούς της πρωταθλήτριας Κύπρου να αποθεώνουν τους παίκτες και τον τεχνικό κ. Ιβάν Γιοβάνοβιτς για την ονειρική πορεία που πραγματοποίησαν μέχρι τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ, στην κορυφαία στιγμή του κυπριακού ποδοσφαίρου...

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Χιώτης, Πάουλο Ζορζ, Ολιβέιρα (13' Κακά), Πουρσαϊτίδης, Μποαβεντούρα, Χαραλαμπίδης, Πίντο (72' Σολάρι), Νούνο Μοράις, Αλεξάνδρου (46' Σόουζα), Αΐλτον, Τριτσκόφσκι

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζοζέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Κοεντράο (64΄ Μαρσέλο), Αρμπελόα, Σαχίν (84' Γκρανέρο), Κεντίρα, Εζίλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά, Ιγκουαΐν (63' Κακά).

Μπενφίκα-Τσέλσι 0-1

Η Τσέλσι νίκησε 1-0 τη Μπενφίκα στη Λισαβόνα με γκολ του Καλού στο 75' και βρίσκεται πλέον με το ένα πόδι στους ημιτελικούς του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «μπλε» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και πήραν δίκαια τη νίκη, αφού κατάφεραν να ανταποκριθούν με τον καλύτερο τρόπο στην πίεση των «Αετών». Παράλληλα, απείλησαν και έχασαν ευκαιρίες με κορυφαία το δοκάρι του Μάτα στο 60'. Η ρεβανς και των δύο αναμετρήσεων θα διεξαχθούν την επόμενη Τετάρτη (4/4) σε Σαντιάγο Μπερναμπέου και Στάμφορντ Μπριτζ, αντίστοιχα.

Διαιτητής: Πάολο Ταλιαβέντο (Ιταλία)

Κίτρινες: Μπρούνο Σέζαρ, Λουϊζάο - Μεϊρέλες

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζορζ Ζεσούς): Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Λουϊζάο, Ζαρντέλ, Εμερσον, Βίτσελ, Χάβι Γκαρθία (81' Νολίτο), Γκαϊτάν, Μπρούνο Σέζαρ (69' Ροντρίγκο), Αϊμάρ (69' Μάτιτς), Καρντόσο

ΤΣΕΛΣΙ (Πάολο Ντι Κάνιο): Τσεχ, Πάουλο Φερέιρα (80' Μποσίνγκουα), Νταβίντ Λουϊς, Τέρι, Κόουλ, Μίκελ, Ραμίρες, Μεϊρέλες (68' Λάμπαρντ), Μάτα, Τόρες, Καλού (82' Στάριτζ)